Opekačka pri jazere

30/06/2019

Naši klienti veľmi radi trávia svoj čas vonku a profitujú z toho po stránke fyzickej aj psychickej, no z dôvodov zhoršenej mobility (odkázanosť na invalidný vozík alebo iné pomôcky pri chôdzi) však nie je možné vziať na prechádzku väčší počet klientov naraz. Preto sme sa v júni zapojil do najväčšieho projektu firemného dobrovoľníctva na Slovensku – Naše mesto 2019. Chceli sme dať všetkým, ktorým to zdravotný stav dovolí, možnosť prežiť radostný čas s najbližšími, čo najmenej poznačený vekom a ochorením. A naozaj sa to podarilo.

Vďaka projektu Naše mesto zažilo 23 klientov Domu RAFAEL výlet do prírody spojený s opekačkou pri Malom Draždiaku – pomáhalo nám pri tom 8 dobrovoľníkov z firiem Henkel Slovensko spol. s.r.o., IBM International Services s.r.o. a Tatrabanka, a.s., spolu s 29 dobrovoľníkmi spomedzi zamestnancov, dlhodobých dobrovoľníkov a príbuzných našich klientov, viacerí aj s menšími deťmi.

Hneď prvým silným zážitkom bol pre všetkých zúčastnených prechod na druhú stranu cesty, pri ktorom poskytli súčinnosť ochotní zamestnanci mestskej polície. Blikajúce policajné autá a zastavená doprava boli pre našich klientov z radov seniorov ako aj mladých dospelých s postihnutím jasným signálom, že na nich záleží. Lesným chodníkom sme pokračovali až k Malému Draždiaku, kde sa začala opekačka – nechýbali klasické dobroty ako špekáčiky či slaninka. Veľa radosti našim klientom priniesli aj menšie deti, ktoré prišli na opekačku. Poobede, dobre najedení a vyrozprávaní, sme dostali vďaka dobrovoľníkovi Júliusovi možnosť zaspievať si obľúbené piesne za doprovodu akordeónu. Každý si prišiel na svoje, pretože jeho repertoár nemal konca. Až potom sme sa spokojní a príjemne unavení vydali na cestu späť do Domu RAFAEL. Bol to len jeden deň, no výlet spojený s opekačkou je ešte aj dnes témou mnohých rozhovorov a krásnych spomienok.

opekacka-01-originalopekacka-03-original


2019 © RAFAEL, N.O.